Pływanie: relaks, trening, zdrowie dla każdego!

Pływanie to mało obciążające ćwiczenie, które jest bezpieczne i korzystne dla osób w każdym wieku. Pozwala budować wytrzymałość i wzmacniać mięśnie, a jednocześnie zapewnia świetne korzyści kardio. Aby jak najlepiej wykorzystać trening pływacki, wypróbuj różne pociągnięcia, zmień techniki oddychania, pływaj na różnych głębokościach i w różnym tempie, a także dodaj do swojego programu trening siłowy. Nie zapomnij o treningu mięśni brzucha, a uzyskasz doskonały trening całego ciała.

Pływaj na różnych głębokościach i w różnym tempie

Pływanie jest treningiem całego ciała, a to oznacza, że musisz dobrze wytrenować wszystkie jego części. Jeśli robisz tylko kilka okrążeń na środku basenu, nie wykonujesz dobrego treningu całego ciała. Chcesz pływać tak, jakbyś wykonywał trening interwałowy. Pływaj mocno przez 15-20 sekund, a następnie pozwól sobie na odpoczynek i zrób przerwę w następnym okrążeniu. Pomoże Ci to uzyskać lepszy efekt treningu całego ciała w basenie. W ten sposób można też pracować nad różnymi elementami formy pływackiej. Na przykład, możesz wykonywać krótsze, szybsze pociągnięcia, gdy chcesz popracować nad siłą nóg, a następnie zwolnić i zmienić pociągnięcia, gdy chcesz popracować nad ramionami i rdzeniem.

Dodaj do swojego programu trening siłowy

Wiesz już, że pływanie to trening całego ciała, ale szczególnie dobrze działa na rdzeń i ramiona. Jeśli Twoim celem jest wzmocnienie się, możesz dodać do swojego treningu kilka ćwiczeń, aby naprawdę wzmocnić te obszary. Możesz wykonać kilka serii pompek, kilka przysiadów, a może nawet kilka desek. Najważniejsze jest, aby czas odpoczynku między kolejnymi seriami był krótki, dzięki czemu mniej czasu spędzasz w basenie, a więcej nad formą. Jeśli chcesz zwiększyć swoją wytrzymałość, możesz dodać do swojego treningu pływackiego kilka dodatkowych okrążeń. Jeśli jesteś w basenie, możesz skorzystać z deski do pływania z kopnięciem lub spróbować pływać w płetwach, co pomoże Ci zwiększyć wytrzymałość. Jeśli jesteś w jeziorze lub oceanie, możesz użyć rurki do nurkowania, co również pomoże Ci zwiększyć wytrzymałość.

Nie zapominaj o rdzeniu.

Pewnie słyszałeś, że do pływania trzeba wzmocnić rdzeń, ale co to dokładnie znaczy? Rdzeń to nie tylko brzuch - to wszystko od bioder po żebra. Pływanie to świetny trening całego ciała, ale tylko wtedy, gdy angażujesz rdzeń wraz z rękami i nogami. Możesz to zrobić, myśląc o swojej postawie podczas pływania. Staraj się trzymać ramiona z tyłu, rdzeń napięty i nie pozwól, aby biodra się zapadły. Pomoże Ci to zaangażować rdzeń i wzmocnić górną część ciała podczas pływania. Jeśli jesteś początkujący, być może łatwiej będzie Ci zacząć od kopnięć w tył zamiast stylu dowolnego. Pomoże to wzmocnić rdzeń podczas nauki prawidłowej techniki.